Przejdź do głównej zawartości

Czy taki rekin straszny?

      Z czym kojarzy Ci się rekin? Z filmem "Szczęki" ? Z towarzyszącą mu melodyjką "tyn dyn dyn dyn" i wystającą znad wody płetwą? Z wielkimi ostrymi zębami? Z pogryzionym surferem? Mnie kiedyś też tak się kojarzył. Ale dziś to się zmieniło. Odkąd pływam w towarzystwie tych wspaniałych zwierząt, stały się one niemalże moimi ulubionymi morskimi istotami. 
      Istnieje około 360 różnych gatunków rekina. Zamieszkują ciepłe i zimne oceany, wody słotkie, zimne morza. Żywią się rybami, żółwiami, świniami morskimi, fokami a nietóre z nich pochłaniają plankton (co ciekawe, mikroskopijnym planktonem żywią się te największe gatunki, posiadające maksymalnie 18 metrów długości). Wody Oceanu Indyjskiego zamieszkuje kilka gatunków rekinów i to o nich po krótce Wam teraz opowiem. 

Najpopularniejsze rekiny, występujące w Oceannie Indyjskim, ktore można spotkać na Maledwach to są rekiny rafowe. Nie mają one nic wspólnego z rekinami żarłaczami i nie są zupełnie zainteresowane człowiekiem (no, może nie  jako przekąską, bo ciekawskie to one są i podpływają czasem na niewielką odległość sprawdzając, kto kręci się po ich rewirze).

Whitetip Reef Shark (Rekin Rafowy Białopłetwy)

To najczęściej spotykany rekin na Malediwach. Czasem pojawia się ich około 3 do 6 podczas jednego snorkelingu czy nurkowania. A czasem nawet 10. Są bardzo ciekawskie, kiedy zobaczą, że nadpływa ktoś obcy, wypływają do samej góry, często na tą samą wysokość, na której znajduje się człowiek. To może spowodować lekki strach i miękkie kolana :) Jednak spokojnie: rekin boi się bardziej od nas, podływa tylko do bezpiecznej odległości, cały czas mierząc nas kątem oka, zakręca i odpływa w siną dal.  
Ich maksymalny rozmiar sięga 1,60 m, czyli są trochę mniejsze od przeciętnego człowieka.


Blacktip Reef Shark (Rekin Rafowy Czarnopłetwy)

Są takie same, jak Białopłetwe, tylko (jak łatwo się domyśleć) ich płetwa ma czarną końcówkę. Są bardziej płochliwe i nie tak ciekawskie jak Białopłetwe.Grey Reef Shark (Rekin Szary Rafowy)


Osiąga do 2,5 metra długości. Księżyc wpływa na jego przemieszczanie się: przy pełni nurkuje głębiej. Jest to zwierzę aktywne 24 godziny, gdyby przestało pływać - poszłoby na dno i się utopiło. Rekin Szary Rafowy znalazł się na liście gatunków zagrożonych, przez zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierną konsumpcję. 


Nurse Shark lub Sleeping Shark (Rekin Pielęgniarski lub Śpiący Rekin)
Jest to rekin, który śpi w dzień, a buszuje w nocy. Po polowaniu codziennie wraca w to samo miejsce odpoczynku. Osiąga maksymalnie do 3 metrów długości. Jak na rekina ma wyjątkowo ciasny pyszczek (ale za to ma wielkie gardło). Jest rekinem, który niechętnie migruje. Pozostaje w obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych przez całe życie.


Whale Shark (Rekin Wielorybi)


Rekin, który jest największym rekinem i zarazem największą rybą świata. Paradoksalnie - jest najbardziej przyjaznym stworzeniem w oceanie. Żywi się tylko planktonem, w gardle ma coś w rodzaju trampoliny z siatki, od której odbijają się i wypadają z powrotem rybki (lub przez otwory po bokach) które nie zmieszczą się przez filtr. Rekin osiąga maksymalnie 18 metrów długości. Oznacza to, że człowiek mógłby się zmieścić mu w paszczę w poprzek. Ale spokojnie - odbije się od trampoliny i wyskoczy na zewnątrz (taki żarcik. Oczywiście człowiek nie ma prawa się tam znaleźć :) ) Jest najdłużej żyjacym na świecie zwierzęciem.


Hammerhead Shark (Rekin Młot)

Źródło: http://www.sharks-world.com/hammerhead_shark/

Tego rekina nie miałam jeszcze okazji zobaczyć na własne oczy, ale oczywiście bardzo bym chciała. Plywanie z nim mam na swojej liście "do zrobienia" i mam nadzieję, że któregoś razu się ziści :) Rekiny te nie są groźne, ale potrafią dokuczać. Uderzają  głową o butlę podczas nurkowania lub w brzuch i boczki. Ale nie gryzą - raczej się droczą. W porównaniu do Rekina Śpiącego, te osobniki są w stanie zrobić 1200 km ciągu 62 dni. Osiągają około 4 metrów długości i żyją stadnie, nawet wśród 500 osobników tego samego gatunku.

Oprócz tego, na Malediwach, na atolu najdalej wysuniętym na południe, spotkać można takie rekiny jak Tiger Shark (Rekin Tygrysi) i Lemon Shark (Rekin Cytrynowy). Ten pierwszy uznawany jest za groźnego, acz kolwiek podczas nurkowania butle omija szerokim łukiem. 

Kilka ciekawostek:

- Rekiny nie potrafią się nagle zatrzymać. Chcąc uniknąć zderzenia, skręcają w lewo lub w prawo. Nie potrafią też pływać do tyłu
- Rekiny głównie dożywają 20 - 30 lat, ale niektóre osiągają nawet wiek 80. Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest Rekin Wielorybi, który osiąga wiek nawet dobrze ponad 100 lat
- Słuch rekinów jest bardzo wyostrzony. Odbierają dzięki nawet z kilkuset kilometrów, co pomaga im w znalezieniu ofiary. Słyszą nawet bicie serca człowieka
- Równie mocny posiadają węch. Na tyle, aby wyczuć jedną jedyną kroplę krwi w czeluściach oceanu
- Rocznie na całym świecie odnotowuje się 6 przypadków śmiertelnych osób pogryzionych przez rekina. Jest to sprawka Żarłaczy, żyjących w wodach Australii, RPA czy USA. I teraz uwaga, zabrzmi nieco dziwnie, ale ludzie zostają zaatakowani przez pomyłkę: człowiek na desce surfingowej od spodu wygląda jak żółw lub foka. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie wchodzić w miejsca, które są wyraźnie zakazane
- 100 milionów rekinów rocznie ginie z rąk ludzi ... (i to są zatrważające statystytki!!!!)
- Największym wrogiem rekina jest ... drugi rekin.

------------------------------------------------------------------------------------------

Czytała Krystyna Czubówna.

Zdjęcia należą do mojej prywatnej galerii (oczywiście bez Rekina Młota, bo jeszcze go nie widziałam). Kopiowanie i używanie jakichkolwiek zdjęć z tego bloga - tylko za zgodą autora.

Komentarze

  1. wooow ale było fajnie to przeczytać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

Wakacje na Malediwach. Mało kto pewnie wie, zanim w ogóle zagłębi się w temat, że na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

- Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel
- Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy
Łodka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najciekawszych miejscach do nurkowania w kraju.

Przepaść cenowa jest dość spora. Najtaniej wychodzi pobyt w Guest Housie na lokalnej wyspie, acz kolwiek, należy pamiętać, że ceny nie będą tak niskie jak na Sri Lance czy w Tajlandii. To dość kosztowny kierunek, nawet, jeśli zorganizowany w opcji low budget.

Nie ma czegoś takiego, jak biwakowanie pod…

Zamieszkać na Malediwach

Pomysł na ten post zrodził się spontanicznie, jest on uważam niezbędny, gdyż wielu z Was zastanawia się, jak to się stało, że zamieszkalam na Malediwach i jak to zrobić, żeby także zamieszkać. W końcu jeśli mnie się udało, to chyba nie może to być aż tak skomplikowane. Dostaję od 2 do 5 maili dziennie, z pytaniem, jak to zrobić? Odpowiadam zatem.
Muszę już od początku ostudzić trochę te emocje i powiedzieć, że wcale nie jest tak łatwo. Gdyby było, czy nie byłoby dziś wysp pełnych niemieckich emerytów, angielskich studentów i w ogóle mnóstwa innych nacji z całego ŚWIATA bo któż nie marzy o tym, aby mieszkać w raju ? No właśnie, a tak nie jest. Jeszcze do niedawna, w ogóle nie było wstępu na lokalne wyspy, była tylko turystyka w resorcie i wielu turystów nawet nie zdawało sobie sprawy, że tam kilka wysepek dalej, toczy się czyjeś codzienne życie. Malediwczycy mieszali się jedynie między wyspami, ciężko było odnotować zagranicznego męża czy żonę (może z wyjątkiem Indii czy Sri Lanki, gd…

Podróż poślubna na Malediwach

Podróż poślubna powinna być wyjątkowa, wymarzona. To magiczna podróż, która pozostać ma w pamięci na całe życie. Powinno być romantycznie, sceneria winna być niepowtarzalna. Czyli wiadomo już, co chcę powiedzieć - nie ma nic lepszego na podróż poślubną jak właśnie Malediwy :) Jako, że wiosna i lato to czas wzmorzonych ślubów, odzywało się do mnie wiele parek wlaśnie w tym czasie. Właśnie w związku z podróżą poślubną. Postanowiłam wyjść naszym Nowożeńcom naprzeciw i stworzyłam dla nich pakiety, dzięki którym nie muszą się o nic martwić. Wiadomo, jak to jest, kiedy ma się na głowie całą organizację wesela - nie ma się za bardzo głowy do biegania jeszcze za wakacjami. Dlatego powstał mój pakiet, w którym: w miarę możliwości wspomagam szukanie przelotów we wskazanym terminie, organizuję bilety na publiczną motorówkę, która zawozi Was na wyspę, noclegi wraz z wyżywieniem, atrakcje na miejscu, sesję ślubną, kolację na plaży oraz szereg dodatkowych atrakcji wraz z dekoracjami z lokalnych kw…