Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że ... rekin wcale nie taki straszny ?

      Z czym kojarzy Ci się rekin? Z filmem "Szczęki" ? Z towarzyszącą mu melodyjką "tyn dyn dyn dyn" i wystającą znad wody płetwą? Z wielkimi ostrymi zębami? Z pogryzionym surferem? Mnie kiedyś też tak się kojarzył. Ale dziś to się zmieniło. Odkąd pływam w towarzystwie tych wspaniałych zwierząt, stały się one niemalże moimi ulubionymi morskimi istotami. 
      Istnieje około 360 różnych gatunków rekina. Zamieszkują ciepłe i zimne oceany, wody słotkie, zimne morza. Żywią się rybami, żółwiami, świniami morskimi, fokami a nietóre z nich pochłaniają plankton (co ciekawe, mikroskopijnym planktonem żywią się te największe gatunki, posiadające maksymalnie 18 metrów długości). Wody Oceanu Indyjskiego zamieszkuje kilka gatunków rekinów i to o nich po krótce Wam teraz opowiem. 

Najpopularniejsze rekiny, występujące w Oceannie Indyjskim, ktore można spotkać na Maledwach to są rekiny rafowe. Nie mają one nic wspólnego z rekinami żarłaczami i nie są zupełnie zainteresowane człowiekiem (no, może nie  jako przekąską, bo ciekawskie to one są i podpływają czasem na niewielką odległość sprawdzając, kto kręci się po ich rewirze).

Whitetip Reef Shark (Rekin Rafowy Białopłetwy)

To najczęściej spotykany rekin na Malediwach. Czasem pojawia się ich około 3 do 6 podczas jednego snorkelingu czy nurkowania. A czasem nawet 10. Są bardzo ciekawskie, kiedy zobaczą, że nadpływa ktoś obcy, wypływają do samej góry, często na tą samą wysokość, na której znajduje się człowiek. To może spowodować lekki strach i miękkie kolana :) Jednak spokojnie: rekin boi się bardziej od nas, podływa tylko do bezpiecznej odległości, cały czas mierząc nas kątem oka, zakręca i odpływa w siną dal.  
Ich maksymalny rozmiar sięga 1,60 m, czyli są trochę mniejsze od przeciętnego człowieka.


Blacktip Reef Shark (Rekin Rafowy Czarnopłetwy)

Są takie same, jak Białopłetwe, tylko (jak łatwo się domyśleć) ich płetwa ma czarną końcówkę. Są bardziej płochliwe i nie tak ciekawskie jak Białopłetwe.Grey Reef Shark (Rekin Szary Rafowy)


Osiąga do 2,5 metra długości. Księżyc wpływa na jego przemieszczanie się: przy pełni nurkuje głębiej. Jest to zwierzę aktywne 24 godziny, gdyby przestało pływać - poszłoby na dno i się utopiło. Rekin Szary Rafowy znalazł się na liście gatunków zagrożonych, przez zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierną konsumpcję. 


Nurse Shark lub Sleeping Shark (Rekin Pielęgniarski lub Śpiący Rekin)
Jest to rekin, który śpi w dzień, a buszuje w nocy. Po polowaniu codziennie wraca w to samo miejsce odpoczynku. Osiąga maksymalnie do 3 metrów długości. Jak na rekina ma wyjątkowo ciasny pyszczek (ale za to ma wielkie gardło). Jest rekinem, który niechętnie migruje. Pozostaje w obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych przez całe życie.


Whale Shark (Rekin Wielorybi)


Rekin, który jest największym rekinem i zarazem największą rybą świata. Paradoksalnie - jest najbardziej przyjaznym stworzeniem w oceanie. Żywi się tylko planktonem, w gardle ma coś w rodzaju trampoliny z siatki, od której odbijają się i wypadają z powrotem rybki (lub przez otwory po bokach) które nie zmieszczą się przez filtr. Rekin osiąga maksymalnie 18 metrów długości. Oznacza to, że człowiek mógłby się zmieścić mu w paszczę w poprzek. Ale spokojnie - odbije się od trampoliny i wyskoczy na zewnątrz (taki żarcik. Oczywiście człowiek nie ma prawa się tam znaleźć :) ) Jest najdłużej żyjacym na świecie zwierzęciem.


Hammerhead Shark (Rekin Młot)

Źródło: http://www.sharks-world.com/hammerhead_shark/

Tego rekina nie miałam jeszcze okazji zobaczyć na własne oczy, ale oczywiście bardzo bym chciała. Plywanie z nim mam na swojej liście "do zrobienia" i mam nadzieję, że któregoś razu się ziści :) Rekiny te nie są groźne, ale potrafią dokuczać. Uderzają  głową o butlę podczas nurkowania lub w brzuch i boczki. Ale nie gryzą - raczej się droczą. W porównaniu do Rekina Śpiącego, te osobniki są w stanie zrobić 1200 km ciągu 62 dni. Osiągają około 4 metrów długości i żyją stadnie, nawet wśród 500 osobników tego samego gatunku.

Oprócz tego, na Malediwach, na atolu najdalej wysuniętym na południe, spotkać można takie rekiny jak Tiger Shark (Rekin Tygrysi) i Lemon Shark (Rekin Cytrynowy). Ten pierwszy uznawany jest za groźnego, acz kolwiek podczas nurkowania butle omija szerokim łukiem. 

Kilka ciekawostek:

- Rekiny nie potrafią się nagle zatrzymać. Chcąc uniknąć zderzenia, skręcają w lewo lub w prawo. Nie potrafią też pływać do tyłu
- Rekiny głównie dożywają 20 - 30 lat, ale niektóre osiągają nawet wiek 80. Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest Rekin Wielorybi, który osiąga wiek nawet dobrze ponad 100 lat
- Słuch rekinów jest bardzo wyostrzony. Odbierają dzięki nawet z kilkuset kilometrów, co pomaga im w znalezieniu ofiary. Słyszą nawet bicie serca człowieka
- Równie mocny posiadają węch. Na tyle, aby wyczuć jedną jedyną kroplę krwi w czeluściach oceanu
- Rocznie na całym świecie odnotowuje się 6 przypadków śmiertelnych osób pogryzionych przez rekina. Jest to sprawka Żarłaczy, żyjących w wodach Australii, RPA czy USA. I teraz uwaga, zabrzmi nieco dziwnie, ale ludzie zostają zaatakowani przez pomyłkę: człowiek na desce surfingowej od spodu wygląda jak żółw lub foka. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie wchodzić w miejsca, które są wyraźnie zakazane
- 100 milionów rekinów rocznie ginie z rąk ludzi ... (i to są zatrważające statystytki!!!!)
- Największym wrogiem rekina jest ... drugi rekin.

------------------------------------------------------------------------------------------

Czytała Krystyna Czubówna.

Zdjęcia należą do mojej prywatnej galerii (oczywiście bez Rekina Młota, bo jeszcze go nie widziałam). Kopiowanie i używanie jakichkolwiek zdjęć z tego bloga - tylko za zgodą autora.

Komentarze

  1. wooow ale było fajnie to przeczytać

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko perfekt. Skarbnica wszelkich informacji. Podziwiam i Szanuje. Do zobaczenia w styczniu ��Ola i Adam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

* Post powstał w 2016 roku, niemniej wszystkie informacje są aktualne lub aktualizowane na bieżąco.

Wakacje na Malediwach. Mało kto pewnie wie, zanim w ogóle zagłębi się w temat, że na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

- Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel
- Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy
Łodka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najciekawszych miejscach do nurkowania w kraju.

Przepaść cenowa jest dość spora. Najtaniej wychodzi pobyt w Guest Housie na lokalnej wyspie, acz kolwiek, należy pamiętać, że ceny nie będą tak niskie jak na Sri Lance czy w Tajlandii. To dość kosztowny kieru…

KONKURS

Ogłaszam konkurs !


II edycja konkursu, z okazji osiągnięcia kolejnej grupy fanów na moim facebookowym profilu Dzienniki Typelka - na Malediwach

NAGRODA
7 dniowy pobyt dla 2 osób, z 2 posiłkami w moim pensjonacie Remora Inn na wyspie Faafu Nilandhoo (Malediwy). 

ZASADY KONKURSU
- Należy poprawnie odpowiedzieć na wszystkie poniższe pytania, a odpowiedzi przesłać mailowo na adres remorainn@gmail.com, najpóźniej do dnia 15 lipca 2018, do godziny 23:59 czasu polskiego.  W tytule wiadomości wpisać KONKURS NILANDHOO, a na końcu wiadomości (po odpowiedziach) swoje imię i nazwisko oraz nazwę konta na Facebooku.  Ze wszystkich osób, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania, zostanie wylosowana jedna osoba, która wygra 7 dniowy pobyt w pokoju dwuosobowym, dla siebie i osoby towarzyszącej. 
- W konkursie może wziąć udział każdy. 
- Osoby biorące udział w konkursie muszą mieć polubiony Fanpage Dzienniki Typelka - na Malediwach.
- Bilety na samolot oraz na motorówkę na wyspę leżą po stronie Wygrywaj…

Noclegi na wyspie F. Nilandhoo - Malediwy

Guest House REMORA INN
7 pokoi, w tym 6 dwuosobowych i 1 rodzinny z dwoma sypialniami.
Kuchnia malediwska i kontynentalna.

W pokojach znajduje się:
- klimatyzacja
- prywatna łazienka
- łóżka podwójne lub pojedyncze
- ciepła woda w łazience
- suszarka do włosów
- ręczniki łazienkowe
- przejściówki do kontaktu

W pokojach nie ma:
- żelazka, czajnika, lodówki, pralki, telewizora, sejfu, ręczników plażowych.

 * POKOJE *

* Nr 1 *
Pokój dwuosobowy na parterze


* Nr 2 *
Pokój dwuosobowy na parterze