Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że .... ?

....  z palmy kokosowej można zrobić wszystko ?

Dżungla na Nilandhoo

Wykorzystuje się każdy jej element, od korzeni, po samo drewno, korę, owoce. Kiedyś z palmy kokosowej robiło się domy (jeszcze przed koralowcem), które pokryte były strzechą z liści palmowych. Dziś strzechę nadal się produkuje, ale już tylko na potrzeby luksusowych resortów - domki na wodzie mają nią pokryte dachy. Strzechę produkuje się dziś w niewielu miejscach, między innymi na naszej wyspie Nilandhoo (będzie filmik poniżej). 
Ale od początku ... jak rośnie palma? Palma rośnie z kokosa, takiego, który spadł z innej palmy na ziemię. Po niedługim czasie puszcza on korzenie, roślinę i rozpoczyna się nowe życie kolejnej palmy.
Ale bardziej niż na samej palmie, chciałabym skupić się na jej owocach, czyli kokosach. Wasze zdziwienie, kiedy dostajecie od nas kokosa do picia, a on nie wygląda jak z reklamy Bounty :) oraz to, że woda kokosowa to nie mleko kokosowe a kokos jest zielony a nie włochaty -  zainspirowało mnie do napisania tego posta. 

Tak zaczyna rosnąć kokos. Teraz potrzebuje kilku miesięcy aby być gotowym do spożycia 


I tak od malutnich kuleczek, do dużego i dojrzałego młodego kokosa minęło około 3 - 4 miesięcyNa Malediwach istnieją 3 odmiany kokosa: zielony, pomarańczowy i biały. Biały jest najmnej spotykany, a woda jego jest najsłodsza ze wszystkich odmian.


Palmy to przepiękne drzewa :)

Tak wchodzi się na palmę po kokosy 

Z palm ścinane są całe kiście kokosówI mamy świeżego kokosa, nadającego się do picia, nazywany jest tzw. młodym kokosem, po malediwsku KURUMBA

Otwierany jest maczetą lub większym nożem 


Jeszcze tylko słomka i woda kokosowa jest gotowa do spożycia. 
Woda kokosowa to nie mleko kokosowe. Woda jest przezroczysta, lekko słodkawa ale w smaku nie ma nic spolnego z Malibu :) 


No ale własnie, gdzie jest ten włochaty brązowy kokos, ktorego znamy?
A tutaj. Siedzi w środku, w trwardej, zielonej skorupie. Miąższu nie ma jeszcze zbyt wiele, bo miąż pojawia sie w poźnejszym etapie


Miąższ znajduje się w tzw. starym kokosie, po malediwsku KAASHI, który spadł z palmy, a jego skorupa nie jest już swieża i zielona (bądź pomarańczowa czy biała), przybiera postać drewna 


W środku znajduje się "stary" włochaty kokos, z miąższem, z którego produkowane są między innymi wiórki


Wydobycie starego kokosa ze środka nie jest najłatwiejsze i wymaga specjalnej techniki


Starego kokosa otwiera się takZ miąższu kokosa na Malediwach przyrządza się między innymi śniadanie, tzw. Mashuni 


Lub robi mleko kokosowe do curry. Blenduje się wtedy miąższ i odciska się mleko przez sitko lub bawełniana szmatkę.

Z miąższu robi sie rownież olej kokosowy. Podobnie jak przed produkcją mleka kokosowego, pokrojony miąższ blenduje się, a następnie podgrzewa. Wtedy olej rozpuszcza się i oddziela od reszty mleka. Olej przelewa się przez sitko i czeka aż wystygnie, zanim przeleje się do butelek.
Olej kokosowy w tej temperaturze, jaka panuje na Malediwach ma zawsze postać płynną, ale w niższej temeraturze się ścina.

Na łupkach kokosowych zrobić można ... grilla. Świetnie się pali, długo żarzy i utrzymuje odpowiednia temperaturę


W środku bardzo starego kokosa, takiego, z którego wyszedł już pierwszy palmowy liść, wnętrze zamiast wodą - wypełnione jest kokosową pianką, która również nadaje sie do jedzenia. Smakuje jak Bounty, tylko bez czekolady :) 


A tak z wyszuszonych liści palmowych powstaje strzecha
I kokosowe sznurki. Sznurki powstają z wnętrza tej zdrewniałej już skorupy kokosa. Wyrywa się włosy ze środka (matko, jak to brzmi :D), aha ale zanim, to skorupy zakopywanie są na plaży, aby pod wpływem wilgoci odrobinę zmiękły. Później się je rozbija w taki oto sposób:

                                          

Rozbite już włókna zręcznie zwija się dłońmi w długi sznurek.

I oto gotowy sznurek, z którego mogę zrobić dekoracje :)


A tak wyglądały kiedyś malediwskie domy. Ten ze zdjęcia jest akurat domkiem z resortu aaaVeee Nature's Paradise, który stworzony jest w idei Mlediwów z lat 60 - tych. Te domki poniżej mają nawet piach, zamiast podłogi :) Ciekawe to musi być doświadczenie, jeszcze tam nie spałam.


Z palmy można zrobić jeszcze alkohol Ale muszę Was zmartwić -  nazwa tego napoju tylko to "alkohol" bo ma może z pół procenta, jak sfermentuje.
Nacina się palmę, przywiązuje do naciętego miejsca butelkę i RAA (bo tak się nazywa w języku dhivehi) po kropelce skapuje sobie do jej wnętrza. Po całym dniu lub po całej nocy, wchodzi się na palmę po świeżutki sok z palmy, zwany hucznie alkoholem. Jest to bomba witaminowa, sok idzie aż z samych korzeni.


Zbieranie RAA


Czy spodziewałeś się, że z palmy tyle można wyczarować ? :) Na wyspie Nilandhoo możesz wszystkiego doświadczyć.Wszystkie zdjecia i materiały pochodzą z mojej prywatnej galerii i jestem ich właścicielem. Kopiowanie i powielanie bez mojej zgody jest zabronione.

Komentarze

  1. Świetny wpis nigdy nie spodziewałem się, że można zrobić tak wiele rzeczy z palmy kokosowej. Jednak najbardziej chciałbym spróbować takiego prawdziwego soku z kokosa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

* Post powstał w 2015 roku, niemniej wszystkie informacje są aktualne lub aktualizowane na bieżąco.

Wakacje na Malediwach. Mało kto pewnie wie, zanim w ogóle zagłębi się w temat, że na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

- Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel
- Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy
Łódka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najciekawszych miejscach do nurkowania w kraju.

Przepaść cenowa jest dość spora. Najtaniej wychodzi pobyt w Guest Housie na lokalnej wyspie, aczkolwiek, należy pamiętać, że Malediwy nawet w wersji budżetowej nie należą do najtańszych.  To dość kosztowny ki…

Resort aaaVeee Nature's Paradise - Malediwy

Dzisiaj przedstawię Wam jeden z resortów, do którego organizujemy dzienne wizyty, czyli aaaVeee Nature's Paradise. Jest to ekologiczny resort, który cały zbudowany został z drewna palmowego. Każdy element wystroju domków, restauracji, miejsc do wypoczynku czy nawet sklep z pamiatkami, utrzymane są w naturalnym klimacie, imitują poniekąd lokalne Malediwy z lat 60-tych. Czyli wygląda tak, jak kiedyś wyglądały malediwskie lokalne wioski. Uwaga: dwa domki mają nawet piasek na podłodze :)
Resort jest absolutnie niedoceniany. Większość gości decyduje się na dzienną wizytę w resorcie Sun Aqua z tego względu, że ma domki na wodzie oraz basen. aaaVeee niestety nie posiada ani jednego ani drugiego, ale jest absolutnie wyjatkowy. Na wyspie można poczuć się jak w dżunglii. Odgłosy natury, egzotyczne ptaki, szum palm, nic więcej. Widokowo moim zdaniem jest ładniej niż w Sun Aqua, dlatego, że bardziej tutaj postawione jest na naturę. Nie jest to takis ztuczny plastikowy twór, tylko drewniane d…

Cennik wycieczek i atrakcji na wyspie * Nilandhoo (Faafu Atoll) *

Aktualny CENNIK WYCIECZEK i dodatkowych atrakcji na wyspie F. Nilandhoo

* Post powstał w 2016 roku, niemniej wszystkie informacje  i ceny są aktualne lub aktualizowane na bieżąco.


* Ceny podane są za 1 osobę, w dolarach amerykańskich, zawierają wszystkie podatki (12%) i opłatę serwisową (10%).
* Dzieci do lat 1.99 gratis. Od 2 do 11.99 lat 50 % od poniższych cen. * Ceny uzależnione są od ilości osób, biorących udział w wycieczce. Im więcej osób, tym wychodzi taniej na osobę. I tak na przykład, jeśli 4 osoby wybierają się na snorkeling, każda z nich płaci po 30$. Jeśli 2 osoby to po 35$ każda. * Podczas wycieczek, udostępniamy sprzęt (maski, płetwy), parasole oraz kamizelki ratunkowe (na życzenie). * Zabieranie do resortów swojego prowiantu jest zabronione.SAND BANK
Plaża pośrodku niczego, lub inaczej - kupka piasku pośrodku Oceanu Indyjskiego, otoczona krystalicznie czystą wodą oraz ciekawą rafą koralową. Opłynięcie całego sand banku zajmuje ok. 3 godzin. Występują tu żółwie oraz rekin…