Przejdź do głównej zawartości

Eid i party weselne

Ostatni dzień ramadanu. Wszyscy raczej się cieszą, bo znowu będą normalnie mogli jeść, pić i palić, kiedy będą chcieli. O 1 w nocy oddano strzał w powietrze, oznaczający koniec ramadanu.
3 kolejne dni to tak zwany Eid- święto na zakończenie ramadanu. Wszyscy życzą sobie Eid Mubarak. Tym razem na śniadanie zaproszona byłam wcześniej, w zasadzie to w tym pełnym ludzi domu, każdy dostaje jeść wtedy, kiedy się zjawi. Zmieniają się tylko talerze. Śniadanie to przypomina mi raczej obiad. Ziemniaki z warzywami, które nabiera się rękami na kawałek urwanego naleśnika. Nie ma kawy, nie ma herbaty ani chleba z masłem. Wszystko bardzo mi smakuje, jednak zjadłabym czasem takiej najzwyklejszej bułki z masłem, z serem lub szynką.
Ale zanim doszliśmy na to śniadanie, wstąpiliśmy jeszcze do kilku miejsc, bo chłopcy chcieli pogadać z kumplami^^ Kolejna rzecz, której muszę się nauczyć: jeśli wychodzę z domu i udaję się w konkretne miejsce, po drodze wstępuję jeszcze do 3 innych. Ale tym sposobem miałam możliwość zrobienia kilku zdjęć z różnych stron wyspy.
To będzie łódka, tradycyjne Dhoni, którą będziemy wozić do resortów naszych gości. Jest prawie skończona, a wczoraj dowiedziałam się, że będzie nosić moje imię. Jej właściciel chyba mnie polubił hihi

Dziara i Sambe
Sambe, jeden z braci tej licznej rodziny. Pracuje w pobliskim resorcie, o nazwie Cocoa


Resort Kandooma


Resort Cocoa
Po śniadaniu poszliśmy na kolejne śniadanie … to przyjaciela Zaheen, który prowadzi szkołę sportów wodnych. Bardzo często nie a go na wyspie, część rodziny przebywa w Male, część pracuje w resortach. Dlatego wpadł on na pomysł wynajmowania swojego domu backpakersom, taka tańsza alternatywa dla studentów. Dom jest bardzo kolorowy, w przyjemniej okolicy.
W pierwszy dzień Eid, biega się po mieście i smaruje napotkanych mieszkańców czerwoną farbą. Oczywiście mnie to nie ominęło. Największą frajdą było wysmarować kogoś, kto się tego zupełnie nie spodziewał.


Oto część rodzinki, u której się stołuję i z którą spędzam czas. W środku stoi Natalia, żona Zaheena, pochodzi z Ukrainy.

Przeszliśmy się jeszcze kawałek po wyspie, smarując koleżanki i kolegów i poszliśmy wreszcie na plażę. Odkąd tu jestem, nie miałam jeszcze okazji pływać w oceanie.

Cały dzień wszyscy mówili o wieczornym party. Ze będzie party, na terenie szkoły, że też mam iść. Kolor przewodni: różowy. Wszyscy się wystroili i poszliśmy na te party. Okazało się, że to nic innego, jak podwójne wesele. Zwyczaj jest taki, że na przyjęcie zaproszona jest cała wyspa. Pary stoją na małej scenie, do której ustawiona jest kolejka, każdy podchodzi, składa życzenia i wręcza prezent.

Wszystko odbywa się przy bladym świetle, w tle przygrywa spokojna muzyczka. Na szwedzkich stołach ustawione są pyszności słone, ostre, słodkości, owoce, napoje. Wszystko przepyszne. Każdy podchodzi i nakłada, później siada przy wolnym stoliku. Kelnerzy się uwijają, sprzątają puste talerze i kubki. Prędko robią miejsce na stołach dla kolejnych gości. Wszystko odbywa się w bardzo przyjemnej atmosferze, bez chaosu, bez alkoholu, bez mordobicia na koniec imprezy. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

Wakacje na Malediwach. Mało kto pewnie wie, zanim w ogóle zagłębi się w temat, że na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

- Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel
- Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy
Łodka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najciekawszych miejscach do nurkowania w kraju.

Przepaść cenowa jest dość spora. Najtaniej wychodzi pobyt w Guest Housie na lokalnej wyspie, acz kolwiek, należy pamiętać, że ceny nie będą tak niskie jak na Sri Lance czy w Tajlandii. To dość kosztowny kierunek, nawet, jeśli zorganizowany w opcji low budget.

Nie ma czegoś takiego, jak biwakowanie pod…

Zamieszkać na Malediwach

Pomysł na ten post zrodził się spontanicznie, jest on uważam niezbędny, gdyż wielu z Was zastanawia się, jak to się stało, że zamieszkalam na Malediwach i jak to zrobić, żeby także zamieszkać. W końcu jeśli mnie się udało, to chyba nie może to być aż tak skomplikowane. Dostaję od 2 do 5 maili dziennie, z pytaniem, jak to zrobić? Odpowiadam zatem.
Muszę już od początku ostudzić trochę te emocje i powiedzieć, że wcale nie jest tak łatwo. Gdyby było, czy nie byłoby dziś wysp pełnych niemieckich emerytów, angielskich studentów i w ogóle mnóstwa innych nacji z całego ŚWIATA bo któż nie marzy o tym, aby mieszkać w raju ? No właśnie, a tak nie jest. Jeszcze do niedawna, w ogóle nie było wstępu na lokalne wyspy, była tylko turystyka w resorcie i wielu turystów nawet nie zdawało sobie sprawy, że tam kilka wysepek dalej, toczy się czyjeś codzienne życie. Malediwczycy mieszali się jedynie między wyspami, ciężko było odnotować zagranicznego męża czy żonę (może z wyjątkiem Indii czy Sri Lanki, gd…

Podróż poślubna na Malediwach

Podróż poślubna powinna być wyjątkowa, wymarzona. To magiczna podróż, która pozostać ma w pamięci na całe życie. Powinno być romantycznie, sceneria winna być niepowtarzalna. Czyli wiadomo już, co chcę powiedzieć - nie ma nic lepszego na podróż poślubną jak właśnie Malediwy :) Jako, że wiosna i lato to czas wzmorzonych ślubów, odzywało się do mnie wiele parek wlaśnie w tym czasie. Właśnie w związku z podróżą poślubną. Postanowiłam wyjść naszym Nowożeńcom naprzeciw i stworzyłam dla nich pakiety, dzięki którym nie muszą się o nic martwić. Wiadomo, jak to jest, kiedy ma się na głowie całą organizację wesela - nie ma się za bardzo głowy do biegania jeszcze za wakacjami. Dlatego powstał mój pakiet, w którym: w miarę możliwości wspomagam szukanie przelotów we wskazanym terminie, organizuję bilety na publiczną motorówkę, która zawozi Was na wyspę, noclegi wraz z wyżywieniem, atrakcje na miejscu, sesję ślubną, kolację na plaży oraz szereg dodatkowych atrakcji wraz z dekoracjami z lokalnych kw…