Przejdź do głównej zawartości

Nilandhoo - odkrywanie okolicy

Ja już na Nilandhoo. Z manelami przeniesiona na dobre. Tym razem wybraliśmy opcję - motorówka, aby sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości, ile tak naprawdę kosztuje, ile płynie i jak to w ogóle wszystko się w praktyce prezentuje. Motorówka wygląda całkiem przyzwoicie, jedzie - mknie wręcz przez ocean, w 2,5 godziny byliśy na Nilanhoo (dla porównania prom nocny płynie 7 godzin). Fakt, że nie zatrzymywaliśmy się na wielu wyspach po drodze, bo nie było pasażerów, ale nawet, jesli się zatrzymuje na pobliskich wyspach, podróż trwa max. 3 godziny. Bilet kosztuje 500 rufijii co daje równowartość 32 USD. Moim zdaniem świetna alternatywa. 
Motorówka odpływa z terminala: Harbour Petrol Jetty, Hassan - ten groteskowy człowiek ze zdjęcia poniżej, pojawia się o ustalonej porze i wręcza bilety. (Groteskowy na maxa, ale ma moc ).
Dni kursowania motorówki:
Male' - Nilandhoo: poniedziałek, czwartek i sobota godz. 13:00
Nilandhoo - Male': poniedziałek, czwartek i sobota. godz. 8:30, tyle, że sporo gosci powroty ma w czwartek około godziny 11, dlatego ten czwartkowy kurs przeniesiony będzie na wcześniejszą godzinę (6:30 - 7:00 )


Tak wygląda okolca, skąd odpływa motorówka. Jest to w rejonie Vilingili Ferry Terminal, może komuś coś więcej to powie, niż samo Petrol Jetty. (Jednak nie jest to przy samym Vilingili Ferry Terminal!)Wędruje mój posag


I jesteśmy na wyspie Nilandhoo.

* Welcome Home *Na Nilandhoo ludzie sa bardziej aktywni niż np. na Guraidhoo. Na Guraidhoo regularnie i namiętnie to się tylko plotkuje .... tutaj ludzie w grupkach tworzą preparaty przeciwko komarom, robią proszek curry lub lekarstwa ze specjalnych liści oraz soku z konkretnego drzewa, zbieranego o 3 w nocy (tylko wtedy wydziela drezwo ten sok i ma swoje właściwości)
Na Nilandhoo jest wiele drzewek owocowych, banany w każdym ogródku, marakuja prawie, że też. Sezon na mango się zbliża, gałęzie drzew uginają się pod zielonymi jeszcze owocami. Czekam na dzień, kiedy będą żółte. Najpyszniejsze mango na swiecie - małe i słodziutkie.  Owoc ze zdjęcia nazywa się Kashi Teo po malediwsku - jeśli ktoś wie, jaka jest jego angielska i polska nazwa - proszony o kontakt - nurtuje mnie to od dawna a tutaj nikt nie wie. 


Owoc należy obrać, wyjada się to ze środka. Kolor i konsystencja marchewki, smak niekoniecznie. W środku jest jeszcze pestka, którą się otwiera i wydobywa orzeszka o smaku orzecha włoskiego i migdała - mam wrażenie, że ludzie przetestowali już wszystko, sprawdzili każdego liścia, każdą łodyżkę i pestkę, co jest zjadliwe a co nie. Fajnie, dzięki temu, nie marnują się unikatowe bakalie. 


Zdolności manualne: nasz Tintu, kelner i chyba najbardziej aktywna postać w naszym guest housie, wyplata mi kapelusik. Od dziś turysci też będą taki dostawać. Wyplata je Tintu i jeszcze kilku innych chłopaków z "grupy", Kim jest "grupa" - o tym zaraz opowiem 
Tadaaan!
Marakuja


A to mój magiczny domek :-) Pokój, kuchnia i łazienka .... ale własny! Jest nawet miejsce na stolik na zewnątrz, gdzie mogę raczyć się kawką z samego rana przed pracą. To także było moje marzenie, wyjść ze swojego domku, wypić w spokoju kawę przy stoliku w ogródku. Mógł być to nawet bliźniak lub blok, w których parterowe mieszkania mają mały ogródek. Ale w najśmielszych snach, nie myslałam o domku na Malediwach! Jeszcze takim blue ocean kolor. I że kawa pić się będzie pod drzewem owocu chlebowca. Jedziemy eksplorować okolicę. Mam duże oczekiwania w związku z tym, mam nadzieję, ze okolica będzie równie piękna, jak przy Guraidhoo i mogę oferować swym gościom podobne aktywności. Kolor wody już na dzień dobry mi mówi, że jest ładniej. Zobaczymy jak będzie dalej.


Cała grupa też oczywiście pojechała. A Grupa to nic innego, jak grupa młodocianych (tzn. nie do końca bo wszyscy mają skończone te osiemnaście lat, choć nie wyglądają), która trzyma się razem, wszystko robi razem. Po piłę do drewna idzie ich pięciu, po żarówkę tak samo, doładować telefon, zapalić, napić się wody. Z jednej strony okej, ale z drugiej, kiedy grupa łąduje telefon - ja zostaję sama. Cała grupa pracuje oczywiście w Guest Housie. Na odkrywanie okolicy pojechaliśmy jednak wszyscy razem. To ja mam tu najwięcej do powiedzenia i to mnie ma zauroczyć ^^


Taka niepozorna rafka, gdzieś w okolicach Nilandhoo (wyspa widoczna w tle) to jest jeden z punktów z rekinami, w sumie sami go tak nazwaliśmy. Spotkaliśmy tam rekiny śpiące, czyli te, które w dzień śpią a polują w nocy. Spały pod dużym głazem, miały ok. półtora metra długości. 


Niedaleko tej rafki, jest piękna laguna - brakuje mi tu tylko sand banku na środku. Ale woda - bajka!Kolejny dzień, kolejne snorkelingi w pobliskich rafach. Warto było sprawdzić, bo jedne pięne, inne martwe, czego z łódki nawet nie widać. Teraz już wiem, które miejsca powinniśmy omijać.


Nilandhoo - lokalna wyspa, wioska, zeby nie powiedzieć "zadupie". Daleko od stolicy, daleko od wszystkiego. Ale to właśnie jest jej atutem - nie skażona turystyką masową, ludzie nie zepsuci, piękna natura, widoki - słów brak, kiedy jest się tutaj i widzi się ten nieziemski kolor wody. Fotogeniczną czaplę, która czeka, ustawiona do zdjęcia, palmy niewinnie wpadające do wody, poziom wody, który zmienia się w ciągu dnia z wysokiego na niski, tworząc jeszcze inne widoki, z sand bankami w tle. Coś pięnego. Sami powiedzcie ci, co już doświadczyli. 
Hassan z kumplami ^^


Kolejnego dnia, wybraliśmy się na poszukiwania sand banku. Wiedzieliśmy, ze gdzieś jest, widziałam na mapie, lokalni też mówili. Bardzo mnie to ucieszyło, bo sand bank to jedna z obowiązkowych pozycji - uważam - podczas wizyty na Malediwach. Plaża po środku niczego, plaża po środku oceanu indyjskiego, oblana piękną turkusową wodą.


Po około 30 minutach dotarliśmy na miejsce. Sand Bank jest dość spory, co oznacza, że nie będzie niespodzianek podczas wysokiego poziomu wody, że nagle go zabraknie. Piasek jest jak mąka, woda jak w basenie, rafa najładniejsza w okolicy. Miejsce marzeńOczywiscie fale wyrzucają śmieci, także na sand banki, tak usytuowane, gdzieś po środku niczego. Grupa zabiera się za sprzątanie - będzie tak za każdym razem, będziemy sprzątać to, co woda wyrzuciła. 
Hassan złapał rybkę, z grupy Triggerów. Wypuścił ja z powrotem, bo mówi, że za mała.
Jestem pełna nadziei. Okolica jest piękna. Będą tu piękne wycieczki, radość plus euforia. Wiem to już dziś 

***
Z powrotem na Nilandhoo - sesja zdjęciowa i poszukiwanie tego, co piękne, ale jeszcze nie odkryte
Innym razem, akcja "bezludna wyspa". Są w okolicy dwie, na wysokości sand banku, czyli podróż zajmuje także około 35 - 40 minut. Miejsce, gdzie chcemy użądzać pikniki z grilem. Zobaczymy, czy będzie gdzie. 


Bezludna wyspa nr 1 


Z daleka prezentuje się nieźle, jest piasek jak mąka i woda turkusowa, jest też ładna rafa, jest miejsce do grilowaniaJest także widok na wyspę nr 2
Podpływamy z bliska, aby zobaczyć tą drugą, z daleka wygląda bardzo interesująco. Długa, wąska, z wysuniętą w ocean plażą


Decydujemy się na nią dzisiaj nie wchodzić, bo czas nas trochę goni a przed nami jeszcze inne dwie lokalne wyspy do spenetrowania. Ale poterncjał ma. Jest ślicznie Czapla też jest 

Dwie inne lokalne wyspy w okolicy, Magoodhoo i Daranboodhoo pokażę w innym odcinku. A teraz wracamy na Nilandhoo i pierwsza odsłona Guest Housa. Pokoje gotowe, można zrobić pierwsze zdjęcia. Brakuje jeszcze elementów takich, jak TV czy stojaki na ręczniki, ale są to drobiazgi, bez których decydujemy się zrobić pierwsze fotografie. 

Malediwcy lubią przepych ... nastawiali mi łabądków i kwiatków, jakie tylko możliwe... ale niech jest. Niech mają, że "ślicznie"
Niektóre elementy nie są wybrane przeze mnie, np. zasłony ... no comment ... czy płytki. Z zasłonami wiedziałam, że tak będzie (zmienię przy nadarzającej się okazji) ale płytki wybrali całkiem przyzwoite. 

Najbliższe zejście do plaży, w okolicy Guest Housu jest własnie tutaj. Malownicza okolica, niepozornie porzucona łódeczka, samotnie stojąca ogromna palma na środku i inne, zwisające tuż nad turkusową wodą. To takie widoki, jakie widzimy, myśłąc "Malediwy". Wiem, powtarzam się, ale można o tym gadać i gadać w nieskończoność. Tak samo, jak gapić się i gapić ... Dzienniki Typelka na Facebooku: Dzienniki Typelka
Mój Guest House na Facebooku: Starfish Inn

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

Wakacje na Malediwach. Mało kto pewnie wie, zanim w ogóle zagłębi się w temat, że na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

- Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel
- Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy
Łodka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najciekawszych miejscach do nurkowania w kraju.

Przepaść cenowa jest dość spora. Najtaniej wychodzi pobyt w Guest Housie na lokalnej wyspie, acz kolwiek, należy pamiętać, że ceny nie będą tak niskie jak na Sri Lance czy w Tajlandii. To dość kosztowny kierunek, nawet, jeśli zorganizowany w opcji low budget.

Nie ma czegoś takiego, jak biwakowanie pod…

Zamieszkać na Malediwach

Pomysł na ten post zrodził się spontanicznie, jest on uważam niezbędny, gdyż wielu z Was zastanawia się, jak to się stało, że zamieszkalam na Malediwach i jak to zrobić, żeby także zamieszkać. W końcu jeśli mnie się udało, to chyba nie może to być aż tak skomplikowane. Dostaję od 2 do 5 maili dziennie, z pytaniem, jak to zrobić? Odpowiadam zatem.
Muszę już od początku ostudzić trochę te emocje i powiedzieć, że wcale nie jest tak łatwo. Gdyby było, czy nie byłoby dziś wysp pełnych niemieckich emerytów, angielskich studentów i w ogóle mnóstwa innych nacji z całego ŚWIATA bo któż nie marzy o tym, aby mieszkać w raju ? No właśnie, a tak nie jest. Jeszcze do niedawna, w ogóle nie było wstępu na lokalne wyspy, była tylko turystyka w resorcie i wielu turystów nawet nie zdawało sobie sprawy, że tam kilka wysepek dalej, toczy się czyjeś codzienne życie. Malediwczycy mieszali się jedynie między wyspami, ciężko było odnotować zagranicznego męża czy żonę (może z wyjątkiem Indii czy Sri Lanki, gd…

Podróż poślubna na Malediwach

Podróż poślubna powinna być wyjątkowa, wymarzona. To magiczna podróż, która pozostać ma w pamięci na całe życie. Powinno być romantycznie, sceneria winna być niepowtarzalna. Czyli wiadomo już, co chcę powiedzieć - nie ma nic lepszego na podróż poślubną jak właśnie Malediwy :) Jako, że wiosna i lato to czas wzmorzonych ślubów, odzywało się do mnie wiele parek wlaśnie w tym czasie. Właśnie w związku z podróżą poślubną. Postanowiłam wyjść naszym Nowożeńcom naprzeciw i stworzyłam dla nich pakiety, dzięki którym nie muszą się o nic martwić. Wiadomo, jak to jest, kiedy ma się na głowie całą organizację wesela - nie ma się za bardzo głowy do biegania jeszcze za wakacjami. Dlatego powstał mój pakiet, w którym: w miarę możliwości wspomagam szukanie przelotów we wskazanym terminie, organizuję bilety na publiczną motorówkę, która zawozi Was na wyspę, noclegi wraz z wyżywieniem, atrakcje na miejscu, sesję ślubną, kolację na plaży oraz szereg dodatkowych atrakcji wraz z dekoracjami z lokalnych kw…